Pomimo, że zdania na temat korzyści płynących z tego typu rozwiązań są podzielone, coraz więcej firm zaczyna je doceniać i wykorzystywać do realizacji celów biznesowych a także do ograniczenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Według danych firmy badawczej Gartner już w 2014 roku z usług cloud computingu korzystało 86% firm na świecie.
W tym roku natomiast przewidywania mówią, że będziemy przechowywać w chmurze już ponad 35% danych, także tych prywatnych.

Rozwiązania chmurowe to jedne z najlepiej rozwijających się nowych technologii, które wręcz stworzone zostało z myślą właśnie o przedsiębiorstwach. Oszczędności dla firm płyną tutaj z możliwości przetrzymywania wszelkich plików i dokumentów w chmurze, która zapewnia nie tylko niższe koszty niż utrzymywanie swoich serwerów, ale również ogromną mobilność i oszczędność najważniejszego – czasu. Pod warunkiem oczywiście, że posiadamy dostęp do internetu, korzystanie z plików znajdujących się w chmurze z dowolnego miejsca na świecie nie stanowi najmniejszego problemu.

Kto z nas nie zna takich aplikacji jak Dropbox, Google Apps for Business czy Office 365? Wymieniliśmy najbardziej znane, ale tak naprawdę usług oferujących rozwiązania w chmurze jest znacznie więcej. Przedsiębiorstwa mogą zatem przebierać w dostępnych opcjach i możliwościach, które świetnie będą pasować do ich działalności. Usługi w chmurze oferują nie tylko przechowywanie danych, ale także narzędzia analityczne, terminarze, przeglądarki czy nawet osobne usługi archiwizacyjne. Niektóre z tych możliwości są bezpłatne, jednak skorzystanie z bardziej zaawansowanych pakietów czy też potrzeba posiadania większych pakietów danych wymagają dodatkowych nakładów finansowych.

Rozwiązania chmurowe to zdecydowane jeden z dominujących trendów jakie utrzymują się już od pewnego czasu w całej branży. Motorem napędowym całego zamieszania jest zdecydowanie rozwój wspomnianego już przy innej okazji Internetu Rzeczy, coraz większa liczba urządzeń mobilnych oraz rosnąca popularność właśnie w sektorze biznesowym. Coraz częściej na tym tle także mówi się o nadchodzącej rewolucji i udostępnianiu coraz to bardziej innowacyjnych usług i narzędzi w chmurze do nowych obszarów, takich jak obsługa klienta lub bankowość. Wszystkie sieci, które łączą procesy, dane a także ludzi i przedmioty – będą miały ogromny wpływ na zwiększenie ruchu w chmurze.

Nie można również pominąć jednej z najważniejszych zalet – niska awaryjność i zdecydowanie brak podatności na uszkodzenia fizyczne, czego nie można powiedzieć o dyskach twardych.

Prognozy przedstawione m.in. przez Cisco – światowego lidera branży IT – mówią, że ruch w chmurze w zasięgu globalnym wzroście z 2,1 do 8,6 zettabajtów do 2019 roku.
„Cisco Global Cloud Index zwraca uwagę na fakt, że chmura to coś znacznie więcej niż regionalny trend – to globalne, masowe narzędzie. Ruch w chmurze będzie według naszych prognoz rósł średnio o ponad 30 proc. rocznie w każdym regionie świata w ciągu najbliższych 5 lat” – powiedział Grzegorz Dobrowolski z Cisco Poland.
Prognozy mówią, że do roku 2019 ruch w chmurze – globalnie – będzie stanowił aż 83% całkowitego ruchu we wszystkich dostępnych centrach danych. Nie trudno domyślić się, że na czele stawki – generując największą część tego ruchu – będzie Ameryka Północna (3,6 ZB). Zaraz za nią znajdzie się Azja (2,3 ZB) oraz Europa Zachodnia (1,5 ZB). Mniejszy udział przypadnie Europie Środkowej i Wschodniej gdzie ruch w chmurze nie przekroczy 450 eksabajtów.
Stanie się tak głównie dzięki nieustającej migracji do chmury przez coraz to większe podmioty, co niewątpliwie napędza wzrost całej branży. Niezwykle istotne staną się również umiejętności wykorzystania potencjału rozwiązań chmurowych. Przekłada się to również na wzrost wartości całego rynku cloud computing. Obecnie szacuje się, że wartość rynku rozwiązań chmurowych wynosi ponad 70 mld USD, a do roku 2020 osiągnie poziom 200 mld USD, co daje nam średni wzrost rocznie na stałym poziomie 25%. Dla porównania w Polsce w 2016 roku wartość tego rynku według prognoz ma osiągnąć 530 mln zł – czyli niespełna 127 milionów USD).
– Większe firmy widzą już dziś, że chmura obliczeniowa pozwala na zwiększenie produktywności i konkurencyjności – wyjaśnia Dariusz Nawojczyk, CMO w firmie Oktawave z sektora nowych technologii – Analitycy Gartnera są przekonani, że aż 25 proc. przedsiębiorstw, które nie przeniosą swoich danych do chmury obliczeniowej w ciągu najbliższych 10 lata, straci swoją obecną pozycję rynkową.

Polskie firmy stoją przed szansą wykorzystania usług w chmurze dla zwiększenia wydajności podejmowanych działań i wdrażania usług przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów. Jedynym ograniczeniem będą regulacje i wymagania prawne jakie obowiązują w Polsce. Rok 2016 będzie z pewnością czasem dyskusji na temat ochrony prywatności i regulacji prawnych, które zapewnią możliwość skutecznego wykorzystania możliwości cloud computingu i szerokiego wachlarza rozwiązań informatycznych.

źródła: it-manager.pl; idc.com; forbes.com; forbes.pl; benchmark.pl;

September 25, 2016 Uncategorized
Contact us